Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΟ Γιακουμάκης έσωσε τη Σέλτικ, 2-1 στο 95'!

Ο Γιακουμάκης έσωσε τη Σέλτικ, 2-1 στο 95′!

Με “χρυσό” γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη στις καθυστερήσεις, στο 95′, η Σέλτικ έφυγε με τη νίκη, 2-1, από την έδρα της Σεντ Τζόστον!

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν κατάφερε να κάνει από νωρίς δικό της ένα παιχνίδι στο οποίο είχε το προβάδισμα από το 42′, χάρη στο αυτογκόλ του Κονσιντίν.

Η Σέλτικ είχε την κατοχή, χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην αμυντική τακτική της Σεντ Τζόνστον. Στο φινάλε μίλησε ο έλληνας επιθετικός, μετά από σέντρα που έβγαλε ο Μπερναμπέ από τα αριστερά και του έδωσε την ευκαιρια με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ο Γιακουμάκης, που ξεκίνησε βασικός, βρέθηκε να σκοράρει το νικητήριο γκολ, μόλις δύο λεπτά μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων, επίσης στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας στη Σέλτικ μια νίκη που τη διατηρεί στην κορυφή του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, 5 βαθμούς μακριά από τη Ρέιντζερς, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.