Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΚριστιάνο Ρονάλντο: Ο πρώτος που σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ!

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο πρώτος που σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ!

Η Πορτογαλία προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο της Γκάνας, 1-0, με πέναλτι που κέρδισε ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ορθά καταλογίστηκε μετά τον έλεγχο από το VAR. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος βρήκε έτσι την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, κάτι που έδειχνε έως εκείνο το χρονικό σημείο του 65ου λεπτού, μία ιστορία που θα ήταν δύσκολη.

Ο Ρονάλντο πήρε τη μπάλα, την έστησε στην άσπρη βούλα και με μία άψογη εκτέλεση πέτυχε το 1-0, γράφοντας ιστορία, ξανά στην καριέρα του. Αυτή τη φορά επειδή έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έχει βρει δίχτυα σε πέντε διοργανώσεις Μουντιάλ. Ξεκινώντας από εκείνο της Γερμανίας το 2006, στη συνέχεια στη Νότια Αφρική το 2010, στη Βραζιλία το 2014 και στη Ρωσία το 2018.

Θρύλοι του ποδοσφαίρου, όπως ο Πελέ και ο Μαραντόνα, αλλά και ο Μέσι στη σύγχρονη εποχή, δεν έχει καταφέρει κάτι τέτοιο, ενώ δεν είναι καν εύκολο να έχει συμμετάσχει κάποιος σε πέντε διοργανώσεις έτσι κι αλλιώς.