Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕμμανουήλ Καραλής: Χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής!

Εμμανουήλ Καραλής: Χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής!

Τεράστια επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό, με τον Εμμανουήλ Καραλή! Ο 24χρονος πρωταθλητής της Ελλάδας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου! Αυτό ήταν το πρώτο βάθρο της καριέρας του σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Καραλής βρέθηκε σε τρομερή κατάσταση στον τελικό του επί κοντώ, με αποτέλεσμα να πετάξει στα 5,85μ., που συνιστά την κορυφαία εφετινή του επίδοση, και παράλληλα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο έλληνας επικοντιστής ήταν συγκλονιστικός, κατάφερε να σπάσει δύο φορές το εφετινό του ρεκόρ, με επιτυχημένο άλμα με την πρώτη προσπάθεια στα 5,85μ.

Μετά από την 5η θέση στο Μπέρμιγχαμ το 2018 και την τωρινή τεράστια επιτυχία του, απέδειξε ότι βρίσκεται πλέον στην ελίτ του αγωνίσματος.

Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση που βρίσκεται σε εξέλιξη και 15ο συνολικά σε Παγκόσμια κλειστού, μετά και το χρυσό του Τεντόγλου στο μήκος το Σάββατο (2/03).