Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΓιάννης Αντετοκούνμπο: Με 54 πόντους οδήγησε τους Μπακς σε νίκη επί των...

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Με 54 πόντους οδήγησε τους Μπακς σε νίκη επί των Κλίπερς από -20

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρουσιάζεται από αγώνα σε αγώνα καταπληκτικός, χωρίς κανένα διάλειμμα, κατά συνέπεια το ίδιο απίθανοι είναι και οι Μπακς! Όταν ο έλληνας σούπερ σταρ σκοράρει 54 πόντους, τότε μπορεί να εξηγηθεί ότι η ομάδα του κατάφερε να επιστρέψει από το -20 (55-75) στο τρίτο δωδεκάλεπτο και να επικρατήσει 106-105 των Κλίπερς στο Μιλγουόκι, φτάνοντας στις έξι σερί νίκες.

Ο Greek Freak έκανε εκπληκτικά πράγματα, πλησιάζοντας στους δύο πόντους το ρεκόρ καριέρας του. Τους 54 πόντους τους “έγραψε” με 10/15 βολές, 19/31 δίποντα και 2/8 τρίποντα, καθώς επίσης και 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε 36 λεπτά.

Ο Γιάννης είχε ήδη 20 πόντους από το ημίχρονο, όταν τα «ελάφια» ήταν στο -7 (49-56), αλλά είδε την ομάδα του LA οκτώ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει με +20. Όμως το Μιλγουόκι δεν παραδόθηκε, μάζεψε τη διαφορά στους εννιά (78-87) στο τέλος του δωδεκαλέπτου και ολοκλήρωσε την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο.