Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΟλυμπιακός- Παναθηναϊκός 73-70: Δύσκολο 1-0 για τους Πειραιώτες

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 73-70: Δύσκολο 1-0 για τους Πειραιώτες

Δεν είναι ό,τι πιο συνηθισμένο, ένα ντέρμπι αιωνίων, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός να έχει φαβορί και αουτσάϊντερ. Ποτέ και σε κανένα άθλημα. Ο πρώτος τελικός της Basket League πάντως με αυτά τα δεδομένα ξεκίνησε σήμερα (4/06), καθώς οι “ερυθρόλευκοι” είναι με διαφορά καλύτεροι από τους “πράσινους”και το έδειξαν στην αρχή.

Συνολικά ωστόσο ο αγώνας ήταν τελικά ντέρμπι, έως το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με την ψυχή στο στόμα 73-70. Από δικά του λάθη σε επίθεση και άμυνα, αλλά και χάρη στη μαχητικότητα του Παναθηναϊκού, η διαφορά δεν πήρε διαστάσεις. Θα μπορούσε μάλιστα να γνωρίσει και την ήττα.

Η θεωρητική υπεροχή του Ολυμπιακού, πριν το παιχνίδι, φάνηκε πάντως από το πρώτο τζάμπολ του 1ου τελικού στο ΣΕΦ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να εξασφαλίζει διαφορά από νωρίς, προηγούμενος στο ξεκίνημα 10-0, χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να πλησιάσουν καν τη ρακέτα και εκδήλωναν τις επιθέσεις τους με προσπάθειες τριών πόντων στην συντριπτική πλειοψηφία, εκ των οποίων πολλές ήταν άστοχες.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού και τελείωσε την πρώτη περίοδο έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 26-14.

Το βαρύ σχήμα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα, με δύο 4άρια δεν απέδωσε. Βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους διαφορά. Οι αλλαγές στη δεύτερη περίοδο έκαναν πιο γρήγορο τον Παναθηναϊκό. Η απόσταση ωστόσο έμενε σε διψήφιο σκορ με 31-21 (6 λεπτά και 7 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου).

Η ποιότητα δεν ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους, που τελείωσε 41-33. Ο Ολυμπιακός είχε ποσοστό 51% στα σουτ και ο Παναθηναϊκός 36% και 25% πίσω από τα 6,75. Οι πειραιώτες πήραν 16 πόντους από τον Βεζένκοφ και 15 από τους αναπληρωματικούς στο πρώτο 20λεπτο, την ώρα που οι “πράσινοι” είχαν εννέα περισσότερους από δεύτερες ευκαιρίες (2-11).

To +8 του Ολυμπιακού ήταν περισσότερο αποτέλεσμα εξαιτίας της κακής εικόνας των γηπεδούχων στη 2η περίοδο (7 λάθη και 6/15 σουτ), που έχασαν και επτά λέϊ απ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός με δύο δίποντα και ένα τρίποντο μείωσε σε 41-40. Οι παίκτες του Σερέλη, με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Γκριγκόνις και Λι, έμεναν στη διεκδίκηση της νίκης με 47-44, 6 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Κι ενώ ο Παναθηναϊκός πλησίαζε, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με ατομικές προσπάθειες του Φαλ και του Γουόκαπ. Όπως και με τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά έφτασε ξανά στους 10 πόντους, 56-46, 2.45 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σκορ μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 61-48, έδειχνε ότι η ομάδα του Σερέλη έχασε τη συγκέντρωσή της στο τελευταίο τρίλεπτο.

Ο ΟΣΦΠ έφτασε στο +13 χωρίς να χρειαστεί το σκοράρισμα του Βεζένκοβ ή την παρουσία του Σλούκα. Ο Βεζένκοφ τραυματίστηκε και χρειάστηκε επίδεσμο στο χέρι, αφού κάθισε στον πάγκο για αρκετό διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός με καλύτερη άμυνα μείωσε σε 62-56, με αιφνιδιασμούς μετά από κλεψίματα στην πίεση της κυκλοφορίας της μπάλας του Ολυμπιακού.

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με τον Παναθηναϊκό να έχει ηρεμία και να πλησιάζει σε 65-63 2′.40” πριν το τέλος. Αμέσως μετά ο Γκριγκόνις έδωσε πρώτη φορά προβάδισμα στους “πράσινους”, 1 λεπτό και 58 δεύτερα, 65-66.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο βολές και ένα δίποντο προσπέρασε ξανά, φτάνοντας στο 69-66, 77” πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρίποντο, όμως μείωσε με επιθετικό ριμπάουντ 69-68 ο Παπαγιάννης. Ο Σλούκας με καθοριστικές βολές έκανε το 71-68. Ακολούθησε λάθος στην επίθεση του Παναθηναϊκού, όμως και σε εκείνη του Ολυμπιακού ο Σλούκας ήταν άστοχος. Με 13 δεύτερα να απομένουν, ο Ολυμπιακός σταμάτησε την επίθεση του Παναθηναϊκού με φάουλ. Από δεύτερο συνεχόμενο φάουλ, που οδήγησε σε βολές του Γκριγκόνις, έγινε το 71-70.

Με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση, 6,9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Φάουλ του Λι στην επαναφορά, έστειλε τον Σλούκα σε βολές, 73-70. Η τελευταία προσπάθεια του Λι δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός με πιο σίγουρες αποφάσεις την κρίσιμη ώρα και ψύχραιμους τους παίκτες του, νίκησε στον πρώτο τελικό.

Είμασταν νευρικοί. Χάναμε λεϊ απ και δεν καθαρίζαμε το παιχνιδι. Η νίκη είναι αυτή που μετράει. Ο Παναθηναϊκός θέλει να παλεύει τα παιχνίδια. Είχα πει ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος και θεωρώ ότι στο δεύτερο παιχνίδι τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Εχω όμως εμπιστοσύνη στους παίκτες μου” δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

“Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί όταν περάσαμε μπροστά μπορούσαμε να λυγίσουμε τον αντίπαλο. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Κάναμε πάρα πολύ καλή προσπάθεια και πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Έλειψε το καθαρό μυαλό στην επίθεσή μας. Έχω πει ότι θα παλέψουμε όλη τη σειρά. Μπορούμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό”, είπε ο Χρήστος Σερέλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)