Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕλλαδάρα Όνειρο Έλιωσε τους Τούρκους

Ελλαδάρα Όνειρο Έλιωσε τους Τούρκους

Στον τελικό πέρασε η Εθνική μας μπάσκετ αφού νίκησε με…άνεση τους Τούρκους με 81-63 έχοντας πλέον την διεκδίκηση πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες, απέναντι στην Τσεχία στον τελικό του προολυμπιακού.

Ελλάδάρα έτοιμη για Τόκιο. Με μαγικό δεύτερο ημίχρονο και μέγα πάθος η «γαλανόλευκη» έκανε… σκόνη και θρύψαλα την Τουρκία και νίκησε με…άνεση τους Τούρκους και έχει πλέον την διεκδίκηση πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες, κόντρα στην Τσεχία, έκλεισε θέση για τον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά που θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, με φόντο το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παρά το γεγονός πως κυνηγούσε στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, η «γαλανόλευκη» ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και έβαλε βάσεις πρόκρισης με επί μέρους 13-24 της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο έλεγξε το τέμπο, κράτησε την κατάσταση στα δικά της μέτρα και στο τέλος θριάμβευσε.

Ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ηγήθηκε της προσπάθειας, με τον Σλούκα να ακολουθεί (15π, 9ασ), ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία των Παπαγιάννη (14π, 13ρ) και Μήτογλου (10π, 12ρ). Σε ρόλο game changer σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που ήταν ο παίκτης που κράτησε… όρθια την Εθνική στο πρώτο μέρος (τελείωσε με 14 πόντους).

Νευρική, άστοχη και με λάθη στην επίθεση η Εθνική στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Τουρκία τα εκμεταλλεύτηκε και μπήκε σε θέση οδηγού με Ιλασόβα και Κορκμάζ (13-4, 5′). Ο Σενγκούν μπήκε στην εξίσωση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (17-6, 7′). Η άμυνα της Εθνικής ήταν ευάλωτη και οι Τούρκοι την τιμώρησαν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Σενγκούν (22-8, 9′). Το +14 έμεινε ως το τέλος της περιόδου, με την Τουρκία να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο κομμάτι αυτό.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε πνοή στην επίθεση της Εθνικής και η διαφορά μειώθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (25-19, 13′). Ο Ιλιασόβα φώναξε παρών και η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα για τους Τούρκους (30-19, 16′). Ο Γιαννόπολυος έκανε αισθητή την παρουσία του με τρίποντο και η Εθνική μείωσε (32-24, 18′). Ο Κορκμάζ με βολές ανέβασε τη διαφορά, όμως Λαρεντζάλης και Καλάθης μείωσαν σε 34-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα 10-0 για το 34-37 (23’) και Λαρεντζάκης και Κασελάκης οδήγησαν στο +9 (39-48, 27’) με ένα 21-5 για την «γαλανόλευκη» στην τρίτη περίοδο. Ο «Λάρυ» ήταν αυτός που με μία βολή έδωσε στη διαφορά διψήφια τιμή (39-49, 28’). Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ελλάδας, βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου πλησίασε στους τέσσερις πόντους (47-51).

Mε την επιστροφή στο παρκέ ο Φουρκάν Κορκμάζ έδωσε στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (50-51, 31′) και με νέο τρίποντο έγραψε το 53-55 (32′). Ο Σλούκας απάντησε και ο Παπαγιάννης έγραψε το 53-60 (33’20”) και ο Καλάθης έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-66, 35′) και λίγο αργότερα οδήγησε στο +19 (60-79, 39′). Ο Σλούκας ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 63-81, με την Εθνική να κλείνει θέση στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81.